1. Anasayfa
  2. Dualar

Kaygı Bozukluğu Duası

İnsanlar bazen ellerinde olmayan bazı sebeplerden dolayı değişik rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu gibi hastalıklar bizlerin toplum içinde ve ilişkilerimizde sorun yaşamamıza yol açabilir. Medyum Okşan Hoca bu durumdan dolayı yazımızda kaygı bozukluğu duası ile ilgili bilgiler verdi. Bu hastalık ve dualar ile tedavisi için yazımızı okuyabilirsiniz...

Kaygı Bozukluğu Duası

Kaygı bozukluğu, genel olarak anksiyete bozukluğu da olarak bilinen, günümüzde bir çok kişinin muzdarip olduğu bir ruh halidir. Kaygılı ruh hali, endişe hali olarak tanımlanabilen bu sorun karşısından ilmi anlamda yardım almak için stres ve gerginlik anında okunması gereken birçok dua olduğunu biliyoruz. Tüm bunların yanında Medyum Okşan Hoca tarafından da önerilen kaygı bozukluğu duası, kişinin endişe halinden kurtulması için son derece etkilidir.

Kaygı bozukluğu, günümüzün en yaygın ruhsal sorunları arasında yer alıyor. Yaşantımızda bir çok sorun bizim kaygı seviyemizde yükselmelere neden olabilir. Kaygı seviyesinde anlık yükselmeler normal olabilirken, bunun kronik bir sorun haline gelmesi kişinin özel hayatını etkileyecektir.

Kaygı bozukluğu sorunu yaşamamız halinde, bunun üstesinden gelmek adına dua etmek son derece önemli bir yöntemdir.  Sonuç olarak her şey Allah’tan gelir ve kötü durumlar için kendimizi Allah’a bırakmalıyız.

Kaygı bozukluğu sorunu ile yaptığımız araştırmalar sonrasında doğru hamleler yapan kişilerin bu sorunun üstesinden geldiğini görüyoruz. Kısacası insanlar bu sorun ile yaşamak zorunda değildir. Sadece düzelmek için yapması gerekenler vardır. Bu yazımızda da kaygı bozukluğu sorunu yaşayan için işe yarar olduğunu düşündüğümüz bazı noktaları sizlere aktaracağız.

  • Kişi, korkularının üzerine gitmelidir. İlk bakışta, kaygı bozukluğu yaşayan kişiler için korkuların üzerine gidilmesi zor görülebilir. Korktuğu bir çok şey olan bu kişi, adım adım korkularının üzerine gitmeye başlayabilir, ilk aşamada daha basit olanları, sonraki aşamalarda ise zorluk süreçleri geçer.
  • Kaygı bozukluğu yaşayan kişi uyku, beslenme ve bir çok alışkanlığını gözden geçirmeli, sağlıklı yaşam için doğru olanı yapmalıdır. Kaygı bozukluğu yaşan kişiler büyük oranda sahip olduğu yanlış yaşama alışkanlıkları nedeniyle bu sorun ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Doğru olan yapmaları halinde sorunun üstesinden gelinebilir.

Panik ataktan dua ile kurtulanlar

Anksiyete  bozukluğu tanısı konan kişiler, zaman zaman panik atak krizleri geçirir. Bu krizler çarpıntı, terleme, nefes darlığı, kendini kaybedecekmiş hissi gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtileri yaşayan kişiler kalp krizi geçirdiklerini ya da aklını kaybedeceklerini düşünür. Korku ve endişe halinde olan kişi, kendisini kontrol edemez ve durum daha kötü bir hale gelebilir.

Panik Atak hakkında ansiklopedik bilgiler; https://tr.wikipedia.org/wiki/Panik_atak

Panik ataktan dua ile kurtulanlar oldukça fazladır. Burada önemli olan noktanın, kişinin kendisini sadece Allah’a bırakması ve sadece Allah’ı şifa olarak görmesi vardır. İlaçlar ve terapiler de bunlara yardımcıdır. Panik atak rahatsızlığı ile yaptığımız görüşmelerde, doğru telkinler ile bu sorunların üstesinden gelindiği görünmektedir. Kişinin hayat tarzını değiştirmesi, yeni yönelimlerde bulunması, kendine olan saygısını arttırması da önem teşkil eder.

Endişe ve Kaygı için Okunacak Dua

Endişe ve kaygı hali, günlük hayatımıza bizi zorlayacak bir seviyeye geldiyse ve yapacaklarımızı yapmamızı engelliyorsa, bunu bir sağlık sorunu olmak görmek gerekiyor. Endişenin ve kaygı halinin bazı nedenleri vardır. İnsanlar yapıları gereğince her olaylara eşit derecede tepki vermez. Örnek olarak bazı insanlar kavga etmekten korkmaz, bazı insanlar ise kavga etmekten çekinirler. Fakat bunu doğru tanımlamak gerekir. Kişinin kavgadan korkma nedeni zarar görmekten ve zarar vermekten korkmaktır. Kişi eğer ki kavga etmekten korkmuyor ve kavgaya girişme konusunda tereddüt yaşamıyorsa ise, burada zarar görmeyi göze almış demektir.

Endişe ve kaygı için okunacak dua sayısının çok fazla olduğunu ifade edebiliriz. Hatta duaların neredeyse tamamı kişinin içinde bulunduğu kaygı ve endişe halinden kurtulmak içindir. İnsanların Allah’a sığınması için aracı yöntemlerden biri olarak da değerlendirilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir