1. Anasayfa
  2. Büyüler

Wicca Nedir?

Wicca Nedir?
Wicca

Wicca‘nın temeli Vika inanışına sahip olan bireyler, kendilerine Vikan ismini verirler. Hristiyanlıktan önce, Kuzey Avrupa ve Batı Avrupa geleneklerine dayanan bir dindir. 1950 senelerinde İngiltere’de yayılmaya başlamıştır. Aynı zamanda ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesinde kendisine sempatizan bulmayı başarmıştır.

Organize bir din olmaması, herhangi bir merkeze dayanmaması gibi noktalar ilgi çekici olmasında son derece etkilidir. Wicca’da mezhepler, gelenekler olarak isimlendirilir. Bu inanışta duoestik Tanrıça ve Tanrı inancı vardır. Çok fazla bilgi olmaması da kişide bazı durumlarda şüphelere neden olabilir. Konu hakkında bilgi almak isteyen bireyler, sitemize erişim kurarak gerekli olan içeriği okuyabilirler.

Wicca, eski İngilizce de büyücü, erkek cadı, şifacı anlamına gelmektedir. Kadınlar için ise wicce şeklinde kullanılırdı.  Modern İngilizce için Witch sözcüğü tercih edilirken, eski İngilizce’de bu kelimenin tercih edildiği bilinmektedir. Bu inanış 1954 tarihinde İngiliz bir Memur tarafından popüler hale getirilmiştir. Bu alanda kitaplar yazılmış ve takipçiler bu sayede kazanılmıştır.

Wicca akımını etkileyen farklı akımlar da olduğunu söylemek gerekiyor. Daha öncesinde de ifade ettiğimiz gibi, hareketin temeli İngiliz Devlet Memuruna dayanır. Meslek hayatını Asya’da geçiren memur, burada çeşitli kültürler ile tanışır. Sonrasında da bu sıra dışı yaşayış şeklini benimser. Wicca aynı zamanda modern cadıcılık hareketi olarak da yorumlanır.

Wicca, Türkçede Vika olarak bilinen ve kendi içinde çeşitli kollara ayrılan pagan dinidir. Medyum Okşan Hoca’nın da bu konu başlığında çok fazla araştırma yaptığı bilinmektedir. Dogmatik olmayan ve çağdaş bir pagan dini olan Wicca hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireyler, sitemiz üzerinden araştırma yapabilirler.

Wicca Nedir?

Wicca nedir sorusu, dinlere, ritüellere ve inanışlara ilgi duyan herkes tarafından merak edilir.  Cadı inanışına bağlı olan bu din Tanrı ve Tanrıça etrafında döner. Teolojik yaklaşımlar içeriği de bilinmektedir. Diğer pagan tanrılarını da kapsayan çok az tanrıdan oluşan görüşler içerir. Farklı kültürler ile benzerlikler görülmektedir.

Wicca’da Ay tanrıçası ve Boynuzlu Tanrı vardır. Tanrı ve Tanrıça ilahi dişil ve ilahi olarak görülmektedir. Tamamlayıcı parçaları olduğunu söylemek gerekir. Wicca inanışına bağlı olan Vikan’lar genel olarak Tanrı ve Tanrıçanın evrende tamamlayıcı olduklarını düşünür. İki ilah da birbirine eşittir. Eril enerji yaratıcı ve aktif enerjidir. Dişil enerji ise değiştiren dönüştüren pasif bir enerjidir.

Wicca dininde ahlak kavramı olduğu da biliniyor. Ahlakı tanımlamak için daha çok Vikan nasihati tabiri kullanılır. Bunu çok çeşitli şekilde yorumlamak söz konusudur. Bitki ya da hayvan benzeri şeyleri kapsayacak şekilde Vika nasihati genişleyebilir. Kişiye doğaya ve insana ve herhangi bir şeye zarar vermediği sürece ne yaparsan yap nasihati verilir. Ölümden sonra ise tekrar bedenlenme inancı vardır. Ölümden sonraki yaşam ile eş anlamlıdır.

Wicca Ritüelleri

Wicca ritüelleri de merak edilen ve önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Medyum Okşan Hanım’ın bu konu başlığında yaptığı önemli ve derin çalışmalar olduğunun altını çizmek gerekir. Vikanlar arasında uygulamaların çeşitli olduğunu da söylemek gerekir.

Yalnız olabileceği gibi kovan da olabilen Wiccan, her şeyi sadece kendi öğrenir. Bu nedenle Ritüellerini de tek başına yapar. Bir ritüelin diğer ritüelden daha iyi olması söz konusu değildir. Önemli olan kişinin hangi durumda, kendini daha iyi hissettiğidir. Vikanlar aynı zamanda meditasyon ve yoga gibi teknikleri de uygular.

Wicca’ların bir diğer özelliği ise doğaya değer vermesidir. Yılın döngüsünden farklı özellikler gösteren Sekiz Sabbat günü kutlanır. Sabaatların dördü ana diğer dördü ise aradır. Hepsinin aynı özellikler göstermediğini de dile getirmek gerekir. Amaç mevsim geçişini sağlamaktır.

Wicca Ne Demek?

Wicca ne demek sorusuna sizler için son derece önemli açıklamalarda bulunduk. Geleneksel olarak Wicca Gerald Gardner’in öğretilerine dayanmaktadır. Kovan tabanlı bir dindir.

Her kovanın kendi kökeni kendi öğretmenleri ve onların da öğretmenleri ile temel tabana kadar iner. Pagan inanışına dayanması son derece ilgi çekicidir. Çok fazla detayı barındırır. Bu nedenle Medyum Okşan Hoca tarafından önemli ölçüde bir inceleme altında olduğunu vurgulamak gerekiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wicca Büyüsü

Wicca hakkında çok fazla bilgi olsa da bunların hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu anlamak için tercih ettiğimiz kaynağın güvenilirlik düzeyine bakmak gerekiyor. Karma felsefeye sahip gibi görünen Wicca, insanları cezbeden bir içerik ile dikkat çekiyor. Tüm bu bilgileri kapsamlı bir şekilde düşündüğümüz zaman, önemli unsurların varlığı da dikkat çeker.

Wicca kelimesinin kökeni de son derece merak edilen bir konudur. Eski İngilizce de şekil vermek, biçim vermek ve yönlendirmek anlamına gelen wic ten üreye bir kelimedir. Wicca bilge erkek anlamına gelmektedir.

Wicca Nasıl Olunur?

Wicca nasıl olunur? Cadı nasıl olunur gibi sorular çok fazla merak edilir. Bu konu başlığında araştırma yapan çok sayıda insan olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle sizlere detaylı bir açıklama yapmaya, cadının ne olduğunu anlatmaya karar verdik. Sunulan bilgilerden yola çıkarak siz de kendi yorumlarınızı rahat bir şekilde yapma özgürlüğüne sahip olacaksınız. Wicca avı, bazı insanlar tarafından dünyanın en büyük ırkçılık olayı olarak yorumlanmaktadır.

Orta Çağ baz alındığı zaman, cadılar kötü büyücüler olarak nitelendirildi. Bunun yanında şeytan evlenen ve onla cinsel ilişkiye giren kişiler olarak da değerlendirilmiştir. Cadılar, şeytanın kötü ruhunun emrinde çalışırdı ve büyün kötülüklerden sorumlu olarak tutulurdu. Dinsiz oldukları ve Allah’a küfür ettiklerine inanılırdı.

Cadı nasıl olunur sorusu, eski zamanlardan bu yana merak edilen önemli bir konu başlığıdır. Cadılar, Pagan dini mensupları olmakla birlikte bilge kişiler olarak tanımlanır. Yaşam felsefesi ve gizli sırlar öğretisi olarak yorumlanmaktadır. Asya’da Kam ve Şaman ismi verilen bilgi kişilerin Pagan karşılığıdır. İnsan ve yaşama çok önem verirlerdir.

Cadıların neden hep kadın olduğunun da merak edildiği biliyoruz. Kadınlar, Orta Çağda karalanmak istenirdi. Bu nedenle kadınlara cadı adı verilerek şarlatan olmakla suçlandı.

Wicca Tanrıçaları

  • Wicca tanrıçaları konu başlığından da sitemiz üzerinden rahatlıkla bilgi edinmeniz söz konusu olmaktadır. Brigid şiirin somut hali olarak bilinir. Ateş tanrıçası olması ve altın saçlar ile sembole edilir. Aynı zamanda verimlilik tanrıçası olarak da geçer.
  • Demeter ise Yunan toprak anasıdır. Bitkilerin tanrıçası olarak bilinir. Sivil ve tarım yaşamda evliliğin bulucusudur. Sepet ve asa ile sembol edilir.
  • Hecate ise üçlü ay Tanrıçasıdır. Yerin altında saklanır. Doğum, yaşan ve ölümü kontrol eder.

Tanrıçalar konu başlığında bilgi almak için Medyum Hanım ile de görüşme sağlamanız gerekir.  Onun yorumları ve düşündüklerini öğrenmeniz son derece öğretici bir tavır olarak karşımıza çıkar. Derin bilgi birikimine sahip olması, artılarının da çok fazla olmasına neden olacaktır.

Wicca dini ve detayları konu başlığında bilgi almak için sitemize erişim kurmanız gerekir. Sitemiz sürekli olarak güncellenerek en iyi doğru bilgileri açık bir şekilde sunar. Sitemiz, 7-24 erişim ile mantıklı ve en doğru gerçekliği sizlere açık bir şekilde sunmaya ve işlem talebine neden oluyor. Yeni bilgiler için takip edin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir